tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

ogrzewanie podłogowe wodne
Dom

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe wodne?

Instalacja grzewcza w domu to jeden z jego najważniejszych elementów, którego zadaniem jest zapewnić komfort cieplny mieszkańcom w zimowych miesiącach. Trudno więc wyobrazić sobie bez niej wygodne mieszkanie, a nowoczesne technologie zmierzają ku temu, aby instalacje grzewcze były coraz to bardziej funkcjonalne i ekonomiczne. Z całą pewnością można powiedzieć to o ogrzewaniu podłogowym wodnym.

Ogrzewanie podłogowe wodne – co to takiego

Jak sama nazwa wskazuje, ogrzewanie podłogowe wodne wykorzystuje podłogę jako swego rodzaju niskotemperaturowy grzejnik, który w znacznym stopniu wpływa na komfort cieplny w naszym mieszkaniu. Podłoga nagrzewa się od rozprowadzonych pod podłogą rur, w których znajduje się ogrzana woda. Dlatego ten typ instalacji współpracuje z tradycyjnym centralnym ogrzewaniem (C.O.), czyli kotłem grzewczym. To z niego właśnie rozprowadzana jest do rur gorąca woda. Istnieją również ogrzewania podłogowe wykorzystujące prąd.

Ogrzewanie podłogowe wodne – samodzielne lub łączone

Taki rodzaj ogrzewania może istnieć w mieszkaniu samodzielnie lub kompatybilnie z tradycyjnymi grzejnikami. Oprócz nagrzanej podłogi możemy mieć również w wybranych pomieszczeniach ciepłe kaloryfery. W wielu mieszkaniach stosuje się te rozwiązania równocześnie lub jedno z nich, np. ciepłą podłogę w korytarzu i łazience, a kaloryfery w sypialni lub w kuchni. Jest to kwestia, która całkowicie zależy od naszych osobistych preferencji. Zaletą ogrzewania podłogowego jest także to, że może ono współpracować z takimi rozwiązaniami technologicznymi jak fotowoltaika.

Gdzie można zastosować taki rodzaj ogrzewania

Ogrzewanie podłogowe wodne staje się coraz bardziej popularne, ale jego instalacja najłatwiej przebiega w nowo powstających domach. Jest ona ujęta już w projekcie, więc wszystkie prace związane z jej montażem przebiegają znacznie szybciej i prościej. Problem pojawia się, gdy chcielibyśmy takie ogrzewanie w starym budynku – wtedy nie zawsze jest to możliwe, głównie ze względu na rodzaj i typ wylewek w domu, które uniemożliwiają rozprowadzenie pod podłogą rur. W takim wypadku najlepiej zaprosić specjalistę, który udzieli fachowej porady w tym zakresie i wskaże najlepsze rozwiązanie.

Zalety ogrzewania podłogowego

Instalacja grzewcza, która opiera się na rozwiązaniu podłogowo-wodnym, ma bardzo wiele zalet. Ceniona jest przede wszystkim za wyjątkowy komfort cieplny, jaki odczuwa się stąpając bosymi stopami po podłodze wykonanej z płytek czy kamienia. Nie da się również ukryć, że takie ogrzewanie bywa znacznie ekonomiczniejsze, ponieważ ciepło roznosi się z całej podłogi, a nie tylko z kaloryfera. Ma więc znacznie mniejszą drogę do pokonania, aby optymalnie ogrzać mieszkanie. Tym samym mieszkania ogrzewają się szybciej nie zużywając przy tym więcej opału, a także nie wychładzają się tak szybko. Choć ogrzewanie podłogowe wodne nie jest tanim rozwiązaniem, to jego zalety, a także ewentualne oszczędności sprawiają, że jest ono coraz częściej ujmowane już w projektach domów, które mają dopiero powstać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.