tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Dom

Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni?

Lato w mieście nie należy do przyjemnych doświadczeń! W dzień możemy się schować w klimatyzowanych biurach lub centrach handlowych. Jednak wieczorem wracamy do rozgrzanego mieszkania. W takim pomieszczeniu łatwo zapomnieć o odpoczynku. Jak więc ochłodzić mieszkanie w upalne dni?

Częste wietrzenie

Jednym z najpopularniejszych sposobów na ochłodzenie rozgrzanego mieszkania jest częste wietrzenie. Najlepiej to robić poprzez otworzenie okien po dwóch przeciwległych stronach mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że oczekiwany efekt osiągniemy, gdy temperatura na zewnątrz będzie niższa niż w mieszkaniu. Dlatego idealną porą na wietrzenie jest późna noc. Dobrze też otwierać okna od wschodu wczesnym świtem i po południu, a od zachodu do południa. Wietrzenie nie wymaga żadnej pracy ani nakładów finansowych, ale ma też wady. Przy silnym wietrze szyby mogą się stłuc. Przy otwartym oknie do mieszkania dostaje się do mieszkanie powietrze z pyłem i alergenami.

Rolety wewnętrzne

Doskonałą metodą, która chroni mieszkanie przed nagrzaniem jest zamontowanie rolet wewnętrznych. Dobrze wybierać te wykonane z grubszej tkaniny dwuwarstwowej. Tego typu rolety wewnętrzne świetnie będą chronić wnętrze przed promieniami słonecznymi. Na rynku dostępne są również specjalne rolety termoizolacyjne, które zabezpieczają wnętrze nie tylko przed mocnym nasłonecznieniem, ale też pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę w mieszkaniu.

Rolety zewnętrze

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na rynku dostępne są również rolety zewnętrze. Stanowią one świetną alternatywę dla dawnych okiennic. Mocowane są one na zewnątrz w specjalnej skrzynce. ANWIS oferuje zewnętrzne rolety okienne, które ograniczają dostęp promieni słonecznych, a także ciepłego powietrza do wnętrza mieszkania. Dodatkowo zimą chronią przed chłodem. Takimi roletami sterujemy za pomocą przełącznika klawiszowego lub pilota, a także aplikacją na smartfonie albo głosowo. Rolety zewnętrze dostępne są w różnych kolorach, ale najlepiej sprawdzą się białe, które będą odbijały światło słoneczne.

Klimatyzacja

Dostępne są również bardziej zaawansowane metody chłodzenia wnętrz, które wymagają wyższych nakładów finansowych. W mieszkaniach można zamontować klimatyzację taką samą, jaką znajdziemy w biurach lub galeriach handlowych. Gwarantuje ona natychmiastowe ochłodzenie, ale może negatywnie wpływać zdrowie bardziej wrażliwych osób. Dlatego najlepiej wybierać nowoczesne urządzenia, które mają znacznie więcej ustawień. Coraz większą popularnością cieszy się również chłodzenie sufitowe, które gwarantuje równomierne ochłodzenie całego mieszkania. Jednak koszt montażu takiego rozwiązania zaczyna się od kilku tysięcy złotych.