tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Dom

Jak powinno wyglądać zabezpieczenie narożników ścian?

Należy mieć świadomość, że nawet najlepiej ułożony tynk może stosunkowo szybko ulec uszkodzenia na narożnikach zewnętrznych ścian. W bardzo łatwy sposób można go bowiem obtłuc podczas przenoszenia krzesła. Rekomendowane jest zatem właściwe zabezpieczenie narożników ścian, by ni doprowadzić do wspomnianej sytuacji.

Wybór narożników

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie w handlu dostępnych jest mnóstwo rodzajów narożników aluminiowych. Zadaniem specjalnych narożników z siatką z włókna szklanego jest odpowiednie zabezpieczenie naroży budynku w systemach dociepleń bazujących na styropianie, a także wełnie mineralnej. Warto wiedzieć, że najpierw zatapia się je w warstwie zaprawy klejowej, a dopiero w następnej kolejności układa siatkę zbrojącą z włókna szklanego. Można wtedy bez żadnego problemu nałożyć tynk.

Z kolei celem narożników aluminiowych perforowanych jest przede wszystkim zabezpieczenie zewnętrznych naroży ścian przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Warto wiedzieć, że wspomniane narożniki można bez żadnego problemu stosować w wilgotniejszych pomieszczeniach, do których należy zaliczyć baseny, pomieszczenia sanitarne czy łazienki. Godny uwagi jest również fakt, że profile zabezpieczające ściany wykonuje się również z PVC. Koniecznie trzeba wśród nich wymienić narożniki do łuków. Ponadto do produkcji różnego rodzaju narożników stosuje się także stal ocynkowaną.

Narożnik na ociepleniu

Należy mieć świadomość, że zdecydowana większość domów jednorodzinnych, która jest obecnie budowana ocieplana jest warstwą styropianu albo weny mineralnej. Dodatkowo do ochrony tynku czy warstwy izolacji termicznej stosowane są narożniki z siatką. Rekomendowane jest umieszczenie ich praktycznie wszędzie, gdzie może dojść do mechanicznego uszkodzenia tynku czy pękania. Koniecznie należy zatem zdawać sobie sprawę, że będzie dotyczyło to nie tylko i wyłącznie zewnętrznych naroży ścian ale również narożników znajdujących się wokół okien.

Należy zatem w wspomnianych miejscach zatopić omawiane narożniki w zaprawie klejowej, a później dokonać wzmocnienia siatką praktycznie całej powierzchni ościeża. Warto zaznaczyć, że siatka, która będzie stanowiła część narożnika musi być bardzo dokładnie zatopiona w zaprawie. W ten sposób można będzie mieć pewność, że nie będą odstawały praktycznie żadne jej fragmenty.

Warto wiedzieć, że ściana znajdująca się wokół otworów okiennych, a także drzwiowych musi być dodatkowo wzmocniona kawałkami siatki z włókna szklanego. Rekomendowane jest również wzmocnienie powierzchni ścian w miejscach, gdzie będzie odbywał się wzmocniony ruch osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.