tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Betonowe donice
Zakupy

Betonowe donice – co można w nich sadzić?

Donice wykonane z betonu w ostatnim czasie stanowią bardzo popularne rozwiązanie, spotykane nie tylko w wielu przydomowych ogrodach, ale i w miejscach publicznych. Nic w tym dziwnego, takie donice są solidne, trwałe, a przy tym wyglądają estetycznie i nowocześnie.

Dlaczego warto stosować betonowe donice?

Donice wykonane z betonu są funkcjonalne i estetyczne. To bardzo dobre rozwiązanie do sadzenia wielu rodzajów roślin, które w takim miejscu będą miały dogodne warunki do rozwoju.
Betonowa doniczka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, nie ulega również zniszczeniu pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Dzięki temu jest niezwykle trwała i posłuży przez bardzo długi czas. Co ważne, nawet pomimo ogromnej ekspozycji na działanie promieni słonecznych, takie doniczki nie stracą swoje estetyki (w przeciwieństwie do tych, które zostały wykonane ze sztucznych tworzyw), nie będą również pękać i się kruszyć.
Beton ma również małe wymagania pielęgnacyjne. Jego czyszczenie nie wymaga dużego wysiłku, nie potrzebuje także impregnacji – to idealne rozwiązanie dla osób chcących mieć zadbany ogród, które jednak nie mają czasu na dbałość o detale takie jak utrzymywanie w czystości donic.

Sama uprawa w betonowych doniczkach nie jest również skomplikowana – wystarczy tylko trzymać się kilku prostych, ale istotnych zasad.

Jakie rośliny sadzić w betonowych donicach?

Donice betonowe, choć są proste w swojej konstrukcji, doskonale prezentują się zarówno w przestrzeniach komercyjnych, jak i w ogrodach domowych. Materiał ten świetnie podkreśla naturalne piękno roślin, eksponując wszystko to, co jest w nich najładniejsze.

Co do betonowych donic? Możliwości jest naprawdę sporo. Warto jednak pamiętać o tym, że uprawa w betonowych doniczkach najlepiej sprawdzi się przy tych roślinach, które nie mają specjalnie rozbudowanego systemu korzeniowego i nie trzeba ich zbyt często przesadzać.

Ze względu na to, że betonowe donice są dość ciężkie, a och przestawianie z miejsca na miejsce może być trudne, dobierając roślinność, należy uwzględnić także nasłonecznienie miejsca, w którym te będą usytuowane. Co umieścić w betonowej donicy? Świetnie prezentują się w nich drzewka ozdobne, krzewy, byliny, kwiaty balkonowe i rabatowe oraz ozdobne trawy. Co zatem wybrać? Doskonały wybór to między innymi tuja, bukszpan, berberys, jałowiec chiński czy miskant chiński. Można postawić również na rozpielince, szałwię, bergenię, werbenę, goździki, pelargonię czy forsycję.

Betonowe donice nie są wymagające w pielęgnacji, jednak zanim zostanie umieszczona w nich roślina, musi zostać do tego odpowiednio przygotowana. W przypadku tych, które będą znajdowały się na zewnątrz, konieczne jest wykonanie drenażu, który będzie odprowadzał nadmiar wody opadowej.