tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Zakupy

Jak wprowadzić minimalizm w domu?

Minimalizm to jeden z największych trendów w aranżacji wnętrz, ale termin ten odnosi się również do całego stylu życia, w którym ważne jest minimalizowanie niepotrzebnych przedmiotów, a przy tym swojego wpływu na planetę. Jak wprowadzić minimalizm w domu? Oto kilka prostych kroków, z którymi możesz rozpocząć swoją przemianę!

Dlaczego warto zdecydować się na minimalizm?

Idea minimalizmu jest obecnie bardzo popularna i na wdrożenie go w życie decyduje się coraz więcej osób. Pierwszym etapem jest najczęściej minimalizm w domu – odpowiednie uporządkowanie wnętrz i pozbycie się z nich niepotrzebnych rzeczy.

Minimalistyczne aranżacje wnętrz charakteryzują się zasadą „less is more”, co można przetłumaczyć jako im mniej, tym lepiej. Zawierają tylko niezbędne wyposażenie, które potrzebne jest na co dzień. Warto przy tym wskazać, że minimalizm nie oznacza żadnego konkretnego stylu – minimalistyczne przestrzenie można zatem urządzić w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy boho.

Najważniejsze zalety minimalizmu:
– proste, niezagracone przestrzenie
– ograniczenie niepotrzebnych wydatków
– szybsze i prostsze sprzątanie w domu
– ochrona środowiska naturalnego
– większy komfort psychiczny

Minimalizm w domu – jak zacząć?

Wiele osób, które chcą urządzić swój dom zgodnie z minimalistycznymi założeniami aranżacyjnymi, zastanawia się, od czego zacząć. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

1. Wybierz styl aranżacji
Możesz zdecydować się na nowoczesny minimalizm w monochromatycznych kolorach bieli, szarości i czerni, ale wtedy, gdy lubisz bardziej żywe barwy lub eklektyczne wnętrza, możesz także wprowadzić minimalizm w domu w innym wystroju.

2. Zrób generalne porządki
W swoim domu na pewno masz mnóstwo przedmiotów, których nie potrzebujesz. Warto więc poświęcić weekend na wykonanie generalnych porządków. W sieci można znaleźć wiele poradników, jak odpowiednio selekcjonować rzeczy, by pozostawić tylko to, co najważniejsze.

3. Postaw na prostotę i naturę
W minimalistycznych wnętrzach nacisk kładziony jest na prostotę, w tym na czyste formy, brak zbędnych bibelotów, a także na naturalne materiały, na przykład bawełnę, len, drewno, kamień, ponieważ minimalizm w dużej mierze powiązany jest z ochroną środowiska w stylu zero waste i less waste.

4. Zadbaj o przytulność
Minimalizm w domu wcale nie musi oznaczać chłodnych, mało przytulnych wnętrz. Aby wprowadzić do nich ciepło, warto postawić na różne źródła światła z żarówkami w ciepłych barwach, na kanapie i łóżku położyć komfortowe poduszki i pledy, a wieczorem zapalić zapachową świecę.