tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Ogród

Listopad w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Jesień to czas, kiedy ogród powoli zapada w zimową drzemkę. Listopad jest ostatnią szansą na to, abyśmy mogli odpowiednio przygotować nasz ogród na zimowy czas. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie roślin przed zimnem. Oprócz tego powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu przed mrozami naszych mebli ogrodowych i urządzeń ogrodniczych. Nie są to zazwyczaj tanie przedmioty i pragniemy, aby cieszyły nas również w przyszłym roku. Listopad jest również ostatnim terminem na przekopanie naszego ogrodu.

Listopad w ogrodzie

Jeżeli listopad jest dość ciepły i gleba nie zdążyła jeszcze zmarznąć, nadal jest to czas na posadzenie drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Pamiętajmy jednak, że muszą być to odmiany mrozoodporne. W tym okresie można zasadzić również byliny, ale przyciąć należy je dopiero porą wiosenną. Maksymalnie do listopada należy również wykopać wszelkie cebulki kwiatowe roślin, które nie zimują w gruncie.

Prace ogrodowe w listopadzie

W naszym klimacie konieczne jest zabezpieczenie naszych roślin na okres zimy. W tym celu należy wykonać kopczyki wokół pni drzew oraz krzewów. Rośliny wyższe wystarczy otulić matami z tektury lub słomy. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu roślin w pojemnikach. Niektóre możemy zabrać do domu, pozostałe zostawmy odpowiednio zabezpieczone w ogrodzie. Taki pojemnik należy szczelnie owinąć styropianem i trocinami. Krzewy iglaste należy zabezpieczyć przed deformacją za pomocą sznura lub elastycznej siatki. Gatunki wrażliwe na mrozy należy dodatkowo owinąć agrowłókniną, słomą lub papierem.

Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjno-porządkowymi są z pewnością wszelkie przygotowania gleby do wiosennych prac, porządkowanie ogrodu, regularne zgrabianie opadłych liści. Pamiętajmy również o obfitym podlaniu drzew i krzewów. Taki zabieg pomoże im lepiej przetrwać okres zimowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku krzewów zimozielonych liściastych i iglastych. Należy również zadbać o przejrzenie gałęzi i koron drzewek i usunięcie z nich resztek owoców oraz szkodników. Jest to także odpowiedni czas na przekopanie ziemi. Taki zabieg sprawi, że wymrą w niej wszystkie szkodniki. Zalecanym działaniem jest zaprzestanie na przekopaniu bez wyrównania powierzchni gleby. Dzięki temu będzie ona mogła zmagazynować więcej wody i zdecydowanie poprawi się jej struktura. Należy również wyściółkować powierzchnię wokół pni warstwą suchych liści lub kory. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu roślin szczególnie wrażliwych na mróz. Przykryjmy je gałązkami świerkowymi lub słomą. Róże należy okopcować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *