tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Montaż trwałego i estetycznego ogrodzenia ogrodowego
Ogród

Montaż trwałego i estetycznego ogrodzenia ogrodowego

Ogrodzenia betonowe są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Wykorzystanie naturalnych i nowoczesnych surowców ma coraz szersze grono zwolenników. Ogrodzenie wykonane z betonu jest estetyczne i niezwykle wytrzymałe. Jednocześnie jest tańsze niż wykonane z kamienia. Aby ogrodzenie było estetyczne i służyło przez wiele lat, musi być odpowiednio zaplanowane i wykonane.

Funkcjonalność

Przy wyborze najlepszego ogrodzenia należy zastanowić się nad takimi czynnikami jak położenie działki i ukształtowanie terenu. Podstawową funkcją ogrodzenia jest zabezpieczenie naszego terenu, dlatego musi skutecznie chronić zarówno przed wtargnięciem obcych osób, jak i zwierząt. Jeśli sami posiadamy zwierzęta domowe, ogrodzenie powinno być wyższe, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym podopiecznym.

Estetyczny wygląd

Równie ważny jest wygląd ogrodzenia. Bardzo dużo zależy od aranżacji naszego ogrodu i elewacji domu. Warto zdecydować się na ogrodzenie betonowe, które będzie naśladować naturalny kamień lub cegłę. Dostępne są ogrodzenia w wersjach ażurowych lub wyposażonych w małe otwory, które tworzą ozdobny wzór. Zdobienia mogą być umieszczone po obu stronach ogrodzenia lub tylko z jednej strony — po drugiej uzyskamy wtedy płaski beton, który można zagospodarować zależnie od potrzeb.

Przygotowanie terenu

Montaż ogrodzenia betonowego można zlecić specjalistom lub zrobić to samodzielnie. Cały proces należy podzielić na kilka etapów. Na początek trzeba przygotować teren — usunąć przeszkody, wszelkie nierówności powierzchni, a także rośliny. Następnie wytyczamy linię ogrodzenia za pomocą linek lub drewnianych palików. Na tak przygotowanej powierzchni należy wykopać dołki w równych odstępach, na szerokość odpowiadającej wymiarom gotowego ogrodzenia.

Stabilność konstrukcji

Kolejnym etapem jest montaż słupów, które należy wkopać w grunt i zabezpieczyć betonem. Bardzo istotne jest również wykonanie podkopów, w przeciwnym razie konstrukcja może nie być odpowiednio wytrzymała. Głębokość zależy od rodzaju powierzchni, na której stawiamy ogrodzenie. Po wkopaniu słupów trzeba je ustabilizować, a następnie odczekać na wyschnięcie mieszanki. Zwykle trwa to do 48 godzin.

Montaż elementów

Dalej możemy już montować poszczególne elementy ogrodzenia. Zwykle będą to prefabrykaty, czyli gotowe części, które trzeba przytwierdzić do wcześniej położonych słupów. W tym przypadku będziemy używać nitów i śrub, natomiast przęsła montujemy w ramach przymocowanych do ogrodzenia. W taki sam sposób montuje się furtki i bramy. Wszystkie prace należy wykonać z dużą starannością, a w razie wątpliwości skonsultować się z producentem lub sprzedawcą.

Ogrodzenie betonowe to inwestycja na wiele lat. Przed montażem trzeba się zastanowić nad swoimi potrzebami i do nich dostosować jakość użytych materiałów. Specjalistyczne produkty do ogrodzeń betonowych oferuje firma Jadar. Za pomocą elementów o różnej wielkości i kolorystyce możliwe jest postawienie ogrodzenia dostosowanego do każdej aranżacji terenu. Nie warto oszczędzać, bo tylko wysokogatunkowe materiały zapewnią nam gwarancję bezpieczeństwa i ochrony, a także bezproblemową eksploatację przez długi czas.