tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

ile kosztuje wykończenie mieszkania
Dom

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Zakup mieszkania to nie wszystko. Inwestor musi się liczyć również z koniecznością jego wykończenia, co – w przypadku większości mieszkań – jest procesem bardzo kosztownym. Ile zatem może kosztować rzetelne i profesjonalne wyremontowanie danego obiektu? Czy cena tej inwestycji może być wyższa, niż koszt zakupu całego mieszkania?

Ile kosztuje remont?

Jeszcze do niedawna – mowa tu o latach 2016 – 2018 – można było całkiem schludnie wyremontować mieszkanie już za około 1000 złotych za metr kwadratowy. Dziś również jest to możliwe, ale tylko w tzw. standardzie ekonomicznym. Chcąc stworzyć naprawdę funkcjonalne i przytulne wnętrze, trzeba zapłacić nieco więcej, bo aż 1500 – 2000 złotych za metr kwadratowy. Jak łatwo policzyć, w przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych, konieczne będzie wydanie aż 100 tysięcy złotych. Co gorsza, wysokość cen materiałów budowlanych stale wzrasta!

Koszt mieszkania Premium

Powyższe koszty zostały zdefiniowane wyłącznie na podstawie wyceny mieszkań w standardzie ekonomicznym i średnim. Osoby zainteresowane profesjonalnym wykończeniem mieszkania muszą liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 3000 złotych za metr kwadratowy. Oznacza to, że dla powyższego modelu mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych, łączne koszty remontu wyniosą około 150 tysięcy złotych! Trzeba przyznać, że przy odrobinie szczęścia można za tą kwotę kupić całkiem schludne mieszkanie o powierzchni 40 – 60 metrów kwadratowych.

Mieszkanie pod klucz – wady i zalety

Każdy, kto interesował się wyceną tego ile kosztuje wykończenie mieszkania, zwrócił pewnie uwagę na ofertę mieszkań pod klucz. Tak, są one droższe niż mieszkania do wykończenia, ale cóż… za wygodę trzeba płacić. Wybierając takie mieszkanie warto jednak mieć na względzie to, że:

– nie zawsze będzie ono zoptymalizowane pod kątem nowych właścicieli. co oznacza, że i tak trzeba będzie wprowadzić drobne zmiany, za które naturalnie należy zapłacić,
– to co wygląda na nowe, nie zawsze takim jest,
– przeprowadzenie remontu w mieszkaniu urządzonym pod klucz jest dużo trudniejsze, bardziej kosztowne i znacznie bardziej czasochłonne; proces ten wymaga bowiem ingerencję w dotychczasową strukturę elewacji,
– koszt mieszkania pod klucz jest często wyższy, niż koszt takiego mieszkania + wydatki na jego remont.

Optymalne zarządzanie kosztami

Oczywiście inwestor nie musi od razu ponosić wszystkich kosztów niezbędnych do efektywnego wykończenia mieszkania. Można bowiem – w razie potrzeby – podzielić wszystkie wydatki na kilka części. Dzięki temu można wyremontować niektóre pokoje w tym roku, a niektóre w następnym (lub za parę lat). Ważne, aby dane pomieszczenie było ogrzewane i w miarę doświetlone. Dzięki temu dalsza realizacja pozostałych prac będzie dużo łatwiejsza.

Podsumowując, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje wykończenie mieszkania. Często bowiem bywa tak, że koszt ten jest zależny od wielu różnych i złożonych czynników. Niektóre z nich trudno przewidzieć już na etapie zakupu określonego mieszkania.