Sklejka liściasta cechuje się bardzo dobrymi parametrami fizycznymi przez co ma szerokie zastosowanie w trakcie prac wykończeniowych. Ponadto jest produkty dobrego producenta sklejek są również estetycznie wykonane. Poniższa treść przedstawia wszystkie informacje dotyczące praktycznego wykorzystania sklejek liściastych wraz z ich przeznaczeniem, a także podział na kategorie.
Zalety, zastosowanie i rodzaje sklejki liściastej
Sklejka liściasta charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością i sprężystością, dzięki czemu odporna jest na rozciąganie, ściskanie oraz zginanie. Warto też dodać, że niezależnie od tego, czy będzie sucha, czy mokra, wówczas nie ulegnie uszkodzeniu.
Bardzo ważnym aspektem jest odpowiedni wybór rodzaju sklejki liściastej. Ze względu na poszczególne zastosowanie, surowiec dzieli się na dwa typy:
- Sklejka suchotrwała – przeznaczona do użytkowania w suchych warunkach. Swoje zastosowanie znajduje w meblarstwie, ponadto przy produkcji blatów warsztatowych, opakowań i pozostałych elementów dekoracji wnętrz.
- Sklejka wodoodporna – przeznaczona do użytkowania w warunkach zewnętrznych. Dzięki swojej świetnej budowie, która opiera się również o klej na bazie odpowiedniej żywicy, produkt ten wykorzystywany jest przy produkcji opakowań, w transporcie, meblarstwie i budownictwie oraz podczas wykonywania pozostałych elementów sprzętu sportowego, podłóg czy placów zabaw.
Czym jeszcze charakteryzuje się sklejka liściasta?
Sklejka liściasta jako surowiec to nie tylko walory estetyczne, ale i również produkt, który sprzyja ekologii i ekonomii. Jego produkcja cechuje się wysoką efektywnością energetyczną, co oznacza, że potrzebna energia do wykonania jest zaniżona, względem standardów – niezbędna ilości prądu może zostać pozyskana nawet podczas spalania pozostałości drzewnych.
Stabilność wymiarowa, czyli zachowanie przez materiał pierwotnego rozmiaru oraz początkowej grubości, to kolejna z zalet sklejki. Proces pęcznienia produktu jest ograniczony, gdzie po wyschnięciu powraca on do fabrycznych wymiarów, co pozwala na jego zastosowanie przy elewacji lub boazerii. Co więcej, świetnie sprawdzi się również jako dodatkowa warstwa izolacji termicznej, bądź też akustycznej.
Tania sklejka to określenie, którym można objąć ten wyrób. Pomimo tego, że nie należy on do jednego z niedrogich, wówczas biorąc pod uwagę jego wszystkie właściwości i zarazem parametry, można rzec, iż będzie służył przez dłuższe lata.
Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego fabrykatu?
Dokonując wybranego zakupu, należy jednocześnie przyjrzeć się specyfikacji oraz niekiedy zdjęciom danego produktu. Każdy solidny producent sklejki powinien poinformować klienta o sprzedawanym towarze, poprzez prawidłowy opis lub umieszczenie dodatkowych informacji na temat użytkowania.