tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Zalety zbrojeń z włókna szklanego
Zakupy

Zalety zbrojeń z włókna szklanego

W nowoczesnej architekturze, która uwagę przyciąga nie tylko rozmachem konstrukcji i wykorzystanych materiałów, ale i niecodziennymi kształtami budynków, istnieje potrzeba używania jak najbardziej elastycznych materiałów. Używając tradycyjnych prętów czy nieodpornych na wysokie ciśnienie surowców, nie bylibyśmy w stanie zbudować wieżowców tak charakterystycznych dla większych polskich miast. Dlatego jedną z szybko rozwijających się form stosowanego zbrojenia, ale także bardzo jedną z najefektywniejszych z nich, jest użycie zbrojenie z włókna szklanego. Jakie są jego główne zalety i skąd wynika popularność tego typu zbrojenia?

Czym jest zbrojenie z włókna szklanego?

Wiele typów budynków, które planowane są przez architektów, nie są możliwe do wykonania w tradycyjny sposób. Odpowiedzią rynku na rosnące wymagania co do sprężystości budynków i nowatorskich elementów jest wykorzystanie zbrojenie z włókna szklanego. Ten szczególny rodzaj zbrojenia, który cechuje się wysoką elastycznością. Użycie tego typu zabudowy prowadzi do tego, że wymaga ona o wiele mniej betonu do pokrycia zbrojenia. Pozwala to popuścić wodze fantazji architektom i w sposób bardziej dyskretny stawiać fundamenty budynku. Cecha ta jest szczególnie istotna dla projektowania konstrukcji, które wymagają wysokiego nachylenia lub zastosowania elementów o niecodziennie widzianej w budownictwie rozpiętości.

Zalety wykorzystania zbrojenia z włókna szklanego

Dużą zaletą wykorzystania zbrojenia z włókna szklanego jest to, że nie przewodzi ono ciepła. Kluczowym w budynkach projektowanych pod energooszczędność jest upewnienie się, że żaden z jego elementów nie wymaga zbyt wielkich nakładów prądu. Kolejnym powodem, dlaczego, ten typ zbrojenia uzyskuje tak dużą uwagę w środowiskach zajmujących się architekturą i budową, jest to, że jest on praktycznie odporny na korozję. Pozwala to znacznie ograniczyć wydatki na renowację budynków i zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania. Co jednak najważniejsze, materiał ten cechuje wysoki stopień wytrzymałości, przeciwnie do tego, co sugeruje jego nazwa. Lekkość i kruchość szkła, które kojarzymy z życia codziennego, nie ma nic wspólnego ze zbrojenie z włókna szklanego, które w odporności dotrzymuje najlepszej jakości stali. Wszystkie cudowne właściwości tej innowacyjnej technologii wcale nie wymagają od klienta użycia wielu środków pieniężnych. Zbrojenie z włókna szklanego zdobyć można po cenach podobnych do tradycyjnych, metalowych zbrojeń. Co więc stoi na przeszkodzie, by powstający budynek oprzeć na nowoczesnym i żywotnym fundamencie?