tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

skoczki
Ogród

Jak skutecznie zwalczyć skoczki?

Nie od dziś bezpieczeństwu naszych roślin zagrażają różnego rodzaju szkodniki. Jednym z takich jest tak zwany skoczek, który szczególnie upodobał sobie róże, ale także drzewa i krzewy owocowe. Atakuje on rośliny poprzez wysysanie soku z liści z dolnej ich strony. Powoduje to matowienie, zmianę koloru liści, poprzez co one obumierają, więdną i opadają.

Jak wygląda skoczek?

Jest to owad pochodzący z rodziny skoczkowatych. Ma małe ciało o długości 3 do 3,5 milimetrów. Jego skrzydła są dłuższe od ciała. Jaja skoczka mają kształt wydłużony, są koloru jasnokremowego. Aby przeżyć zimę, składają jaja w korze lub też w roślinach jedno albo dwurocznych. Pierwsze pokolenie skoczka zaczyna żerować na początku maja. Rozwój larwy trwa od 2 do 3 tygodni. W tym okresie do 5 razy może zrzucić swoją zewnętrzną warstwę ciała. W czerwcu już, jako dorosłe szkodniki, składają część jaj w nerwach róż, a część w liściach jabłoni albo grusz, które również są ulubionymi roślinami atakowanymi przez te szkodniki. Tam rodzą się kolejne pokolenia, które w następnych miesiącach wraca na róże, aby złożyć kolejne jaja.

Szkody wyrządzane przez skoczka

Poprzez nakłuwanie liści przez owada tworzą się małe, żółte plamki, które później mogą się łączyć. Tworzy to wspomniane wcześniej w efekcie obumieranie liści. Tak samo jest na gruszach, jabłoniach, drzewach owocowych typu śliwa, również na krzewach.

Jak walczyć ze skoczkiem?

Przygotowanym na atak skoczka należy być już na początku maja. Trzeba wówczas kontrolować jakość liści i w zależności od ilości owadów można go zwalczyć naturalnie. Jeśli jest ich mało, można je zgniatać liściem o liść. Jeśli jednak natężenie ataku jest duże, wówczas można wyciąć i zniszczyć pędy rośliny. Pomóc może też przesadzenie róż.

Bardziej skutecznym sposobem jest tutaj chemia i różnego rodzaju środki na skoczki. Istotne jest czytanie instrukcji na preparacie, gdyż każdy może zawierać inne sposoby oraz wielkość dawek. Jest ona podawana w stanie ciekłym w postaci emulsji. Należy ją wymieszać w połączeniu z wodą i spryskać miejsca występowania skoczka opryskiwaczem ręcznym. Powoduje to natychmiastowe działanie, a więc unieszkodliwienie skoczka.

Jakie preparaty na skoczki?

Polecanym środkiem na skoczki jest biosepct active spray zawierający wyciąg z grejpfruta. Aktywnie zaczyna działać już po kilku dniach. Można go nabyć od razu w formie gotowego oprysku. Cena nie powinna przekroczyć 15 PLN za 300 mililitrów środku.

Innymi wartym uwagi jest karate spray target. Jest on w postaci gotowego płynu do użycia. Pojemność to 750 mililitrów w cenie około 60 PLN. Także warto skorzystać z decis ec25. Cena waha się w zależności od wielkości, gdyż dostępny jest zarówno jako gotowy preparat, jak i emulsja wymagająca wymieszania z wodą.

Jeśli ktoś nie chce wydawać pieniędzy, może sam zrobić wywar na bazie cebuli lub czosnku. Wówczas wystarczy zalać warzywa w garnku wodą, odczekać przez około 30 minut, odstawić na 3,4 dni i jest on wówczas gotowy do użycia. Jeśli jednak nasilenie skoczka jest zbyt duże, to może nie wystarczyć. Warto jednak podjąć i taką próbę.