tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Budownictwo

Jaki dom wybrać: murowany czy szkieletowy?

W obecnych czasach bardzo wiele osób decyduje się na postawienie własnego domu, co jest z całą pewnością korzystnym rozwiązaniem. Jednak możliwości wyboru konkretnego obiektu jest bardzo dużo. Dlatego wiele osób zastanawia się, jaki dom postawić: dom murowany czy szkieletowy. Warto się tego dowiedzieć.

Ciepłochronność

Bardzo dobrą izolacyjność ścian można uzyskać zarówno w przypadku domów murowanych, jak i domów szkieletowych. W przypadku domów szkieletowych wskaźnik ten w dość korzystny sposób można poprawić poprzez ułożenie kolejnych warstw izolacyjnych. Możliwe jest to zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Natomiast w przypadku konstrukcji szkieletowej mogą się pojawić dodatkowe mostki cieplne, które również wymagają odpowiedniego zaizolowania. Jest to bardzo istotna kwestia, o której warto pamiętać.

Akumulacja ciepła

Akumulacja ciepła oznacza zdolność do gromadzenia ciepła oraz odpowiedniego jego utrzymywania. Dlatego jest to tak istotny aspekt podczas budowy własnego domu. Bardzo dobrą akumulację ciepła mają przede wszystkim domy murowane, w których panują stosunkowo stałe temperatury. Natomiast domu szkieletowe bardzo często się szybko wychładzają, co sprawia, że występuje konieczność ich częstego dogrzewania. Jednak domu szkieletowe w bardzo szybki sposób się nagrzewają, co jest związane właśnie z niską akumulacją ciepła. Warto zwrócić uwagę na ten parametr podczas podejmowania decyzji o budowie konkretnego modelu domu.

Akustyka

Domy murowane oraz szkieletowe różnią się również między sobą akustyką wewnątrz pomieszczeń. Lepsza ochrona przed dźwiękami z całą pewnością zapewniona jest w domach murowanych, których ściany składają się z ciężkich bloczków silikatowych. Są one ocieplone zazwyczaj wełną mineralną. Oba te materiały stanowią bardzo dobrą ochronę przed różnego rodzaju dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz. Natomiast w przypadku domów szkieletowych ochrona akustyczna jest dużo mniejsza. Warto o tym pamiętać.

Wykończenie

Domu murowane i szkieletowe mogą się również między sobą różnić sposobem wykończenia, co jest bardzo istotne. Domu murowane mają bardzo dużą dowolność podczas wykańczania i w ich przypadku istnieje dużo więcej możliwości niż w przypadku domów szkieletowych. Jednak domy szkieletowe wykańcza się dużo szybciej, ponieważ nie trzeba wykonywać w nich żadnych prac na mokro. Przykręcane są jedynie płyty kartonowo-gipsowe, co bez wątpienia ułatwi wykończenie. Dlatego wybór konkretnego modelu domu powinien być przede wszystkim zależny od indywidualnych preferencji.