tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Nieruchomości

Co sprawdzić przy zakupie domu, by transakcja była bezpieczna?

Kupno domu to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Towarzyszu mu wiele emocji. Nie można się jednak im poddać. Zakup domu to przedsięwzięcie, które musi być przeprowadzone bardzo starannie, a kierowanie się emocjami nie jest najlepszym rozwiązaniem. Co sprawdzić przy zakupie domu, by potem nie żałować?

Stan techniczny domu

Zakup domu z rynku wtórnego wiąże się z koniecznością dokładnego sprawdzenia domu przed podpisaniem umowy przedwstępnej. Od czego zacząć?

Oceniając stan domu, warto posiłkować się pomocą fachowca, który jest w stanie ocenić nie tylko stan stolarki okiennej, drzwiowej, instalacji elektrycznej czy wodnej. Bardzo istotne jest ustalenie stanu elementów konstrukcyjnych domu. Fundamenty, belki, więźba dachowa to elementy, na których wspiera się dom. Remont tych elementów to ogromne wyzwanie logistyczne, jak i finansowe.

Ocieplenie domu jest kolejnym elementem, które ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania domu. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który oceni materiały użyte do ocieplenia oraz fachowość jego wykonania. Jest to szansa na zaoszczędzenie dużych sum, które przy złej termoizolacji będzie pochłaniało ogrzanie domu.

Kanalizacja jest kolejnym elementem domu mającym ogromny wpływ na koszty utrzymania. Domy, które znajdują się poza miastem często mają przydomową oczyszczalnię ścieków bądź szambo. Koniecznie trzeba wiedzieć, jakie są jego rozmiary, jak często należy je czyścić.

Stan prawny nieruchomości

Zastanawiając się, co sprawdzić przy zakupie domu nie można zapomnieć o stanie prawnym nieruchomości.

Podstawą wiedzy o nieruchomości jest księga wieczysta. Można ją sprawdzić udając się do sądu odpowiedniego ze względu na położenie nieruchomości lub online. Numer kw posiada właściciel, jest on ujawniony w akcie notarialnym zakupu domu. W sytuacji, gdyby właściciel nie umiał odnaleźć numeru księgi wieczystej można ustalić go dzięki wydziałowi geodezji (po adresie nieruchomości) lub dzięki prywatnym stornom internetowym.

Księga wieczysta to zbiór informacji o nieruchomości. Znajdziemy tu adres, numery działek oraz całą historię nieruchomości. Dowiemy się kto jest właścicielem, ilu jest właścicieli oraz jakie posiadają udziały.

Dział III kw mówi o ograniczeniach. To z tego działu dowiemy się o służebności drogi koniecznej czy służebności osobistej (konieczność zapewnienie mieszkania).

W dziale IV ujawniony jest kredyt hipoteczny, którym może być obciążona nieruchomość. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy sugerować się kwotą, która znajduje się w kw. Jest to początkowa suma kredytu, która nie obejmuje lat spłaty. Jedynym wiarygodnym źródłem, z którego można dowiedzieć się, jaka część kredytu została spłacona jest bank.