tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

odpady budowlane
Budownictwo

Gdzie wywieźć odpady budowlane? 3 pomysły zgodne z prawem

Wywóz odpadów po zakończonej budowie przysparza sporych problemów inwestorom. O ile duże firmy doskonale wiedzą, jak należy postępować, tak osoby prywatne mogą mieć tu nie lada kłopot. W poniższym tekście podpowiadamy, co zrobić z odpadami budowlanymi, aby działać zgodnie z prawem.

Odpady budowlane – wymagają odrębnego traktowania

Musisz wiedzieć, że obowiązuje zakaz traktowania odpadów budowlanych jako odpadów komunalnych — to dwie różne kategorie, a to sprawia, że odpady budowlane wymagają odmiennego traktowania. Nie możesz wyrzucać ich do kontenerów przeznaczonych na odpady komunalne. 

Jak wygląda transport odpadów budowlanych w poszczególnych regionach kraju?

Wiele zależy od miejsca, w którym mieszkasz. Jeśli inwestycję prowadzisz w dużych ośrodkach miejskich (gdzie jest wiele firm zajmujących się wywozem odpadów), to łatwo uporasz się z nieczystościami. 

Bez problemu wykonasz taką usługę na terenie Aglomeracji Warszawskiej, czy też Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W przypadku usługi obejmującej  wywóz gruzu Będzin jest miastem, w którym z łatwością można znaleźć firmy zajmujące się takimi działaniami. W innych miejscowościach także jest to stosunkowo proste. 

PSZOK, urzędy miast i gminy – właściwy adres, gdy chcesz się pozbyć odpadów budowlanych

Pamiętaj, że na terenie całego kraju funkcjonują Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Są to miejsca, do których możesz przewieźć odpady z Twojej budowy. Przy czym musisz pamiętać, aby przeczytać regulamin na podstawie którego działa PSZOK w Twoim mieście. 

Może się okazać, że ilość odpadów przekracza dozwolony limit. Wtedy będziesz musiał szukać innych, alternatywnych sposobów radzenia sobie z odpadami z Twojej budowy. Pamiętaj też, że w tego typu punktach odpady mogą składować jedynie osoby prywatne.

Recykling odpadów budowlanych

Pamiętaj, że zawsze możesz odpadom budowlanym nadać drugie życie. Będzie to odbywać się z korzyścią dla środowiska i być może oszczędnością dla Twojego portfela. Jednak tutaj musisz zająć się należytym oczyszczeniem odpadów budowlanych. 

Jeżeli chodzi o zastosowanie gruzu z budowy, możesz wykorzystać go w następujący sposób:

  • Wykorzystać go do podbudowy pod kostkę brukową. Takie posunięcie pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze związane z kupnem podsypki. 

  • Przygotować mieszankę budowlaną — znajdzie ona ponowne zastosowanie przy innych budowach. 

  • Przygotować wylewkę;

Jak widzisz, nie trzeba pozbywać się odpadów budowlanych — lepszym wyborem jest podobne wykorzystanie go do celów budowlanych.

Często zadawane pytanie: ile kosztuje kontener na gruz?

Gdy już wiesz, co zrobić z odpadami budowlanymi, na pewno zadajesz sobie pytanie — jaki jest koszt zamówienia kontenera na gruz. 

Taka usługa jest wyceniana inaczej w każdym z regionów Polski. Najlepiej będzie jeśli zadzwonisz i zapytasz w firmach, które zajmują się wynajmem kontenerów na gruz. Chcąc podać kwotę uśrednioną dla całego kraju, należy się liczyć z kosztem na poziomie: 200 zł za metr kwadratowy. Kwota ta będzie już obejmować załadunek odpadów.

Gdzie wywieźć odpady budowlane? 3 pomysły zgodne z prawem – podsumowanie

Jak widzisz, jest kilka możliwości w zakresie wywozu odpadów budowlanych. To, na którą się zdecydujesz zależy już od Ciebie — zadaj sobie pytanie, czy masz pomysł na ponowne wykorzystanie odpadów. Jeśli nie wiesz, co z nimi zrobić, zamów usługę wywozu. 

Materiał zewnętrzny