tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

zbrojenie stropu
Budownictwo

Jak najlepiej zrobić zbrojenie stropu

Strop jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym, ponieważ przenosi obciążenia na ściany i słupy. Powinien być wykonany bardzo starannie, a już przy jego projektowaniu trzeba uwzględnić wszystkie pełnione przez niego funkcje. Dlatego tak istotne jest prawidłowe zbrojenie stropu.

Dlaczego zbrojenie jest konieczne

Prawidłowe wykonanie stropu jest niezwykle ważne. Aby poprawić trwałość i żywotność stropu, należy wykonać w nim zbrojenie. Ale to nie jedyna funkcja zbrojenia. Dodatkowo wzmacnia ono wytrzymałość stropu oraz poprawia jego stabilność.
Beton jest materiałem dość kruchym. W czasie wiązania może dojść do jego spękania. Dlatego stosuje się zbrojenie, które zapobiega tym niekorzystnym skutkom. Dodatkowym efektem będzie wspomniane wcześniej zwiększenie wytrzymałości i stabilności konstrukcji.

Z czego robi się zbrojenie

Do zbrojenia stropów używa się stali zbrojeniowej. Jest ona znormalizowana, dzięki czemu łatwo jest dobrać odpowiednie rodzaje do poszczególnych elementów zbrojenia. Zwykle mówi się o klasie i gatunku stali Klasa stali zbrojeniowej wskazuje, jakie są jej właściwości mechaniczne. Natomiast gatunek stali określa jej właściwości technologiczne.
Różny jest też wygląd prętów zbrojeniowych. Pręty z klas niższych są gładkie, a te o większej wytrzymałości mają charakterystyczne żebrowania.

Jakie pręty do zbrojenia

Ponieważ zbrojenie pełni bardzo ważną funkcję, więc należy użyć do niego odpowiednich materiałów. To, jakie pręty mają być użyte, wychodzi z obliczeń, których dokonują konstruktorzy budynków na etapie projektowania. Wskazują oni, jakiej klasy stal ma być zastosowana, a także jakie mają być długości i średnice prętów.
Odpowiedni dobór prętów jest niezwykle ważny, ponieważ zastosowanie niewłaściwych elementów stalowych sprawi, że stateczność gotowej konstrukcji może być zagrożona. Budynek może nieodpowiednio osiadać, a w niektórych przypadkach może dojść wręcz do katastrofy budowlanej.
Dlatego należy bardzo rygorystycznie stosować się do wytycznych, które zostały wyliczone w projekcie.

Podstawowe zasady zbrojenia

Oprócz właściwego doboru stali, zbrojenie stropu musi być wykonane przy zachowaniu odpowiednich reguł. W dużej mierze zależą one od rodzaju stropu. Zwykle wykonywane są stropy monolityczne lub prefabrykowane.
W przypadku stropu monolitycznego zbrojenie jest w całości wykonywane na budowie. Na początek musi być ułożone zbrojenie. Na gotowe zostaje wylany beton. Bardzo istotne jest, aby starannie wykonać tzw. otulinę. Oznacza to, że wszystkie pręty i inne metalowe elementy muszą być pokryte betonem. Zbrojenie nie powinno się też stykać z szalunkiem.
Stropy prefabrykowane mają zbrojenie wykonywane wcześniej. Bardzo często na plac budowy przywożone są gotowe elementy stropu, gdzie zostają zamontowane na odpowiednim miejscu. Jednak nawet wtedy na placu budowy wykonuje się pewne zbrojenia. To przede wszystkim zbrojenie wieńca stropowego. Wzmacnia on połączenie stropu ze ścianami zewnętrznymi.
Do wykonywania stropu i jego zbrojenia warto wybierać doświadczone firmy, które zrobią to profesjonalnie.