tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

dom z płaskim dachem
Budownictwo

Jakie są zalety domu z płaskim dachem?

Decydując się na budowę domu, trzeba brać od razu pod uwagę to jaki będzie dom. Dzięki temu będzie można wyliczyć także wszystkie finanse związane z budową całego domu. Ostatnio bardzo modne są domy z płaskim dachem.

Jakie zalety mają domy z płaskim dachem?

Przede wszystkim dom z płaskim dachem daje możliwość wielu aranżacji. Można wykorzystać płaski dach na zrobienie tarasu czy ogrodu. Kolejną bardzo ważną zaletą płaskiego dachu jest odporność na działanie wiatru. Dzięki temu, że dach jest płaski, nawet silny wiatr nie zerwie żadnej jego części. Taki rodzaj dachu chroni dom przed utratą ciepła. Znaczącą zaletą jest także ekonomia. Nie trzeba wydawać dużej kwoty na zbudowanie spadzistego dachu. Domy z płaskim dachem są także wygodniejsze w obsłudze. Płaski dach jest dużo bezpieczniejszy niż dach spadowy w przypadku odśnieżania. Dom z płaskim dachem jest bezpieczny również, gdy trzeba umyć lub zmienić kolor elewacji.

Czy na budowę domu z płaskim dachem potrzebne jest pozwolenie?

Przed rozpoczęciem budowy domu z płaskim dachem należy się zorientować w przepisach budowlanych czy można w danym miejscu postawić taki dom. Jest to bardzo ważne, by nie było później żadnych niedomówień w sprawie projektu, jeśli dom już będzie budowany. Najczęstszym powodem odrzucania budowy z płaskim dachem przez urząd czy gminę jest miejscowy plan zagospodarowania. Dzięki temu, że sprawdzimy wcześniej wszystkie dokumenty, nikt nie przerwie budowy.

Czy domy z płaskim dachem trzeba odśnieżać?

Dla własnego bezpieczeństwa należy domy z płaskim dachem regularnie odśnieżać. Również trzeba zrobić odpowiednie odwodnienie, które przyda się po zimie, kiedy będzie topniał śnieg. Dzięki temu uniknie się niebezpiecznych sytuacji.

Jakie są rodzaje płaskiego dachu?

Wyróżnia się dwa rodzaje płaskiego dachu. Płaski dach wentylowany i niewentylowany. Dach wentylowany wyróżnia się tym, że strop jest oddzielony od pokrycia dachowego i pomiędzy tymi elementami zostawia się miejsce do wentylacji. Dzięki temu nie powstają na dachu grzyby ani pleśnie, które trzeba usuwać. Natomiast dach niewentylowany charakteryzuje się tym, że wszystkie elementy są ułożone bezpośrednio na sobie. Na takim rodzaju dachu nie ma żadnych przestrzeni.

Czy warto inwestować w projekt domu z płaskim dachem?

Pod względem finansowym wykonanie płaskiego dachu jest o wiele tańsze niż robienie dwuspadowego dachu. Dodatkowo także sam płaski dach może być od razu także sufitem dzięki, czemu zaoszczędzamy kolejne wydatki na budowę osobnego sufitu do pokojów. Obecnie jest tyle modnych i bezpiecznych projektów z płaskim dachem, że każdy znajdzie odpowiedni dom dostosowany do swoich potrzeb.

Dom z płaskim dachem budowany był w czasach przedwojennych, jednak obecnie wraca moda znów na płaski dach. Coraz częściej można spotkać nowoczesne domy, które mają płaski dach. Dodatkowo taki dach jest także od razu już zaaranżowany na taras ogród czy nawet basen. Dzięki temu zyskują takie projekty na większej popularności, szczególnie wśród młodych ludzi, którzy chcą oszczędzać na budowie a przy okazji nie tracić komfortu.