tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Paroprzepuszczalność
Budownictwo

Paroprzepuszczalność – dlaczego jest tak ważna?

Aby uniknąć problemów z wilgocią, jakie często pojawiają się w domach jednorodzinnych, warto rozważyć izolację za pomocą materiałów paroprzepuszczalnych. Przy pracach wykończeniowych warto pamiętać, że wybór odpowiedniego materiału ma wpływ na powietrze, jakim później oddychamy wewnątrz. Jest to więc istotny wybór, który może wpływać bezpośrednio na zdrowie domowników. Dlaczego warto wykonać paroizolację? Czym jest współczynnik oporu dyfuzyjnego?

Nie mamy wpływu na zmienność warunków pogodowych…

…ale możemy minimalizować ich przykre skutki. W naszym klimacie wilgoć to w zasadzie nieodłączny element. Ponieważ warunki atmosferyczne w pewnym stopniu wpływają na warunki panujące wewnątrz domu, musimy zastanowić się, jak zminimalizować ich efekty.

Para wodna w naszych domach nie jest niczym szokującym – sami wytwarzamy ją podczas czynności takich jak branie prysznica, pranie czy gotowanie. Ogrzewanie, wietrzenie czy klimatyzowanie pomieszczeń to kolejne aspekty, które wpływają na ruch powietrza i cząsteczek wody. To nieuniknione, dlatego tak ważne jest, aby materiały do izolacji zostały odpowiednio dobrane i były solidne.

Współczynnik oporu dyfuzyjnego i jego znaczenie

Paroprzepuszczalność wyraża się poprzez współczynnik oporu dyfuzyjnego. Producenci zwykle umieszczają na opakowaniu informację o poziomie oporu, co powinno nam pomóc w podjęciu decyzji.

Współczynnik oporu dyfuzyjnego, mówiąc najprościej, to określnik poziomu oporu izolacji dla przepływu pary wodnej w stosunku do warstwy powietrza o tej samej grubości. Im wyższa wartość, tym większy opór dla pary wodnej, a w konsekwencji większa możliwość jej zalegania wewnątrz budynku.

Dlaczego paroprzepuszczalność jest taka ważna?

Paroprzepuszczalność stanowi o tzw. „oddychaniu ścian”. Jeśli wentylacja nie jest w pełni sprawna, w ścianie może zalegać wilgoć. Czym to grozi? Generalnie para wodna sama w sobie nie stanowi zagrożenia. Jeśli jednak warunki nie są sprzyjające, może dojść do jej wykroplenia. Wówczas krople wody gromadzą się u dołu ściany i prowadzą do jej zamoknięcia, a w efekcie – zniszczenia.

Paroizolacja poprawi domowy mikroklimat

Zgodnie z prawami natury, para wodna zawsze będzie chciała wydostać się z domu. W tym celu zaatakuje najpierw górne rejony budynku, a więc strop oraz dach. Właśnie tam powinno wykonać się paroizolację.

Nie tylko góra, ale również miejsca, w których wytwarzamy dużo pary wodnej (kuchnia, łazienka, pomieszczenia gospodarcze) wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Inaczej przegrody nie będą miały szansy całkowicie wyschnąć, tworząc tym samym idealne warunki do rozwoju pleśni.

Na szczęście, mamy szansę uniknąć takiej sytuacji, jeśli zastosujemy paroizolację przy użyciu odpowiednich, solidnych materiałów. Warto pamiętać, że zabieg ten najlepiej przeprowadzić w miejscach, które są szczególnie narażone na kontakt z parą wodną. Nie zaleca się natomiast paroizolacji w ścianach działowych – pamiętajmy, że przepływ powietrza ma znaczenie i powinien być swobodny tam, gdzie jest to możliwe i bezpieczne. Dzięki temu mikroklimat w naszym domu jest dobry, a my oddychamy zdrowym powietrzem.