tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Nieruchomości

Dwupoziomowe mieszkanie – wady i zalety

Dwupoziomowe mieszkania od wielu lat kojarzą się z prestiżem i popyt na nie systematycznie wzrasta. O czym warto pamiętać, decydując się na tego typu mieszkanie oraz jakie ma ono wady i zalety?

Dwupoziomowe mieszkanie — zalety

Zaletą, która zasługuje na największe podkreślenie, jest rozkład mieszkania, który dość mocno przypomina dom jednorodzinny. Dwa poziomy pozwalają na zaaranżowanie dolnej powierzchni jako przestrzeni dziennej, a górnej jako części prywatnej. Jednak to właśnie mieszkania mają szansę znajdować się w o wiele lepszej lokalizacji niż domy, które z reguły budowane są na obrzeżach, a te budowane w centrach mają bardzo wysokie ceny.

Dodatkowo bardzo często okazuje się, że dwupoziomowe mieszkanie o tym samym metrażu w przeliczeniu na metr kwadratowy może okazać się tańsze niż te jednopoziomowe. Wyższy poziom często występuje w postaci antresoli lub posiada skosy, co znacząco wpływa na obniżenie ceny takiego mieszkania.

Duża część mieszkań dwukondygnacyjnych często lokowana jest na najwyższych piętrach budynków, co znacząco wpływa na ładniejsze widoki za oknem oraz wiąże się z lepszym dostępem światła dziennego. Kolejną zaletą jest również łatwość w wydzieleniu przestrzeni na konkretne strefy. Popularnym rozwiązaniem jest przeznaczenie dolnego poziomu na strefę wypoczynkową, jadalnianą oraz kuchnię. Często to tam również znajduje się wyjście na taras lub ogródek. Wyższa kondygnacja to z kolei często przestrzeń prywatna mieszkańców i to tam znajdują się sypialnie, garderoby oraz łazienki.

Dwupoziomowe mieszkanie — wady

Jednym z najważniejszych minusów przy zakupie dwupoziomowych mieszkań są dodatkowe koszty, które mogą się pojawić. Jeżeli jest to nowe mieszkanie, takim wydatkiem są na przykład schody. Znacząco wzrastają także koszty stałe utrzymania takiego mieszkania. Równomierne ogrzanie obu kondygnacji jest dość kosztowne. Co więcej, jeśli wyższa kondygnacja znajduje się bezpośrednio pod dachem, należy wykonać właściwą izolację termiczną dachu, która pozwoli na komfortowe użytkowanie pomieszczenia zarówno latem, jak i zimą.

Pewną trudnością w planowaniu rozkładu stref w mieszkaniu mogą również sprawić powierzchnie służące do komunikacji, jakimi są korytarze. Dwa piętra oznaczają ich podwójną ilość. Niestety źle zaaranżowane często ograniczają przestrzeń głównych pomieszczeń. Warto również wziąć pod uwagę to, że schody mogą wiązać się z utrudnieniami w funkcjonowaniu niektórych osób. Problem z korzystaniem ze schodów mogą mieć nie tylko starsi, dla których tego typu ruch jest niekomfortowy, ale również i najmłodsi, dla których przebywanie na schodach jest niebezpieczne.