tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Fornir kamienny - nowość w wykończeniu wnętrz
Dom

Fornir kamienny – nowość w wykończeniu wnętrz

Kamień naturalny a w szczególności płyty wykonywane z łupków kamiennych są jednym z chętniej wybieranych materiałów wykończeniowych odznaczających się niebywałą trwałością i ogromną różnorodnością kolorystyczną. Sporym problemem jest jednak ich transport oraz montaż, głównie z uwagi na spore rozmiary tego typu płyt. Rozwiązaniem pozwalającym uzyskać niemal identyczny efekt bez obaw o zniszczenie materiału w trakcie transportu jest fornir kamienny. Jest to cienki i stosunkowo lekki materiał imitujący kamień naturalny i odznaczający się niemal identycznym właściwościami, takimi jak odporność na wilgoć czy niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Sprawdź czym jest fornir i gdzie najlepiej sprawdzi się ten materiał.

Fornir kamienny – właściwości

Fornir kamienny to materiał imitujący kamień naturalny posiadający szereg zbliżonych do niego właściwości. Nie wszystkie cechy forniru są jednak identyczne z tymi, które prezentuje kamień. Do głównych właściwości tego materiału zaliczyć można:

  • elastyczność – arkusz forniru przypomina nieco tapetę a wystawiony na słońce i delikatnie podgrzany staje się nawet bardziej elastyczny niż ona,
  • wysoka trwałość- fornir jest niemal tak wytrzymały jak kamień, ponieważ powstaje dokładnie z tego samego surowca. Jest nie tylko odporny na wysoką temperaturę ale również na uszkodzenia mechaniczne czy złe warunki atmosferyczne,
  • lekkość – arkusze forniru są niezwykle lekkie przez co łatwe w transporcie i montażu,
  • cena – jest ona zdecydowanie niższa od ceny kamieni naturalnych przy niemal identycznym wyglądzie.
fornir

Jak powstaje fornir kamienny?

Fornir dostępny w sklepie https://www.graniteks.pl/c/fornir-kamienny/ podobnie jak inne imitacje bloków kamiennych wytwarza się z łupków. Różnica między np. spiekiem kwarcowym a fornirem polega jednak na tym, że nie jest on przerabiany na tzw. mączkę. Kawałki kamienia są polerowane na kształt bloków a następnie poddawane obróbce termicznej, tak by otrzymać cienką płytkę kamienia. Tak przygotowany materiał jest studzony i przyklejany na specjalną siatkę z włóka szklanego. Gotowy fornir powleka się jeszcze żywica poliestrową dla jego zabezpieczenia i przedłużenia trwałości materiału.

Wykorzystanie forniru we wnętrzach

Łatwość montażu arkuszy z forniru sprawia, że są one chętnie wykorzystywane jako dekoracja wnętrz, zarówno domów mieszkalnych jak i budynków użyteczności publicznej. Warto przy tym pamiętać, że istnieją tutaj pewne ograniczenia i fornir nadaje się jedynie do aranżacji naściennej a montaż tego materiału na podłodze może wiązać się jedynie z jego zmarnowaniem. Z uwagi na niezwykłą lekkość i cienkie arkusze ( od 1 do 3 mm) fornir jest również stosowany jako niezwykle ciekawa okleina. 

Ciekawym rozwiązaniem z wykorzystaniem forniru jest umieszczenie go na jednej, wyeksponowaniej ścianie pomieszczenia lub jako okładzina salonowego kominka. Materiał ten równie dobrze sprawdzi się także w łazience oraz kuchni, ponieważ nie chłonie wilgoci z otoczenia i nie niszczy się pod jej wpływem.

Fornir jako elewacja

Właściwości forniru kamiennego czyniące go odpornym na promieniowanie UV oraz wilgoć sprawiają, że jest on materiałem, który świetnie spisuje się jako tapeta na elewację zewnętrzną budynku, ogrodzenia czy też tarasu. Jedynym ograniczeniem jest konieczność użycia dobrej jakości kleju i regularna impregnacja forniru, by jak najdłużej móc cieszyć się jego piękną i bogatą barwą oraz unikalnym wzorem.