tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

donice
Dom

Na co zwracać uwagę przy wyborze donic tarasowych?

Donice tarasowe powinny łączyć w sobie dwie cechy: funkcjonalność i estetykę. Bez tego będą one albo nic nieznaczącą dekoracją, albo elementem całkowicie niedopasowanym do elewacji domu i aranżacji ogrodu. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze tych dekoracji? Czym kierować się, aby całość idealnie wpasowała się w otoczenie?

Donice tarasowe a materiał wykonania

Pierwsze pytanie dotyczące wyboru właściwych donic powinno dotyczyć materiału, z którego muszą być one wykonane. Taras to przestrzeń raczej otwarta, w związku z czym warto zainwestować w modele odporne na korozję i niskie temperatury. Świetnym rozwiązaniem są donice na taras z fiberglassu, gdyż materiał ten właśnie takie cechy posiada. Można też postawić na donice z blachy nierdzewnej, które będą pięknie prezentować się w trakcie letnich, słonecznych dni, a także na ceramikę, z której donice wymagają jednak dużej, solidnej i szerokiej podstawy. Jest to konieczne, gdyż ich duża powierzchnia poprzeczna może być dość podatna na boczne podmuchy wiatru.

Rozmiar i położenie donic tarasowych

Drugą kwestią jest pojemność donic, ale też ich przeznaczenie i sposób usytuowania. Jeśli donice na taras mają służyć jako miejsce upraw owoców i warzyw, to warto je postawić nieco wyżej. Dzięki temu zbiór plonów jest łatwiejszy, a one same nie są tak bardzo narażone na działanie jesiennych i wiosennych przymrozków. Donice można też postawić na murkach odgradzających taras od reszty przestrzeni. Nie można też zapominać, że wybierając donice dla upraw, warto poszukać czegoś na wyrost. Dzięki temu rośliny będą miały w nich więcej miejsca, a co za tym idzie ich przesadzanie na wiosnę lub latem nie będzie konieczne.

Kolorystyka i design donic tarasowych

Nie można zapomnieć również o tym, by donice na taras ładnie komponowały się z resztą przydomowe aranżacji. „Bezpiecznym”rozwiązaniem są donice drewniane. Ich intensywna, brązowa barwa świetnie komponuje się zarówno z ogrodową zielenią, jak i praktycznie każdą barwą elewacji. Jeśli taras i jego otoczenie urządzone są w stylu minimalistycznym (nowoczesnym), warto zadbać o donice wykonane z tworzywa sztucznego. Dla lepszego efektu można je usadowić na specjalnej, wodoodpornej podstawie. Posłuży ona nie tylko jako dekoracja, ale też jako rynienka dla nadmiaru wody wypływającej przez otwór umieszczony w dnie donicy.

Jak widać, donice na taras to coś więcej niż nudne i przewidywalne, ogrodowe rozwiązania dekoracyjne. To elementy przydomowej aranżacji, które łączą w sobie funkcjonalizm i idealnie dopasowaną estetykę.