tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Trendy w budownictwie domów
Dom

Trendy w budownictwie domów jednorodzinnych w 2022 roku – zobacz ofertę MURATORA

Ostatnie lata, w których mieliśmy do czynienia z pandemią sprawiły, że coraz więcej osób marzy o własnym domu z ogrodem lub gabinetem do pracy. Jednocześnie stale rosnące ceny sprawiają, że inwestorzy skłaniają się także ku obiektom tanim w budowie i późniejszej eksploatacji. Takie funkcjonalne i przystępne cenowo rozwiązania znajdziemy między innymi w ofercie MURATORA. Jakie są trendy w budownictwie domów jednorodzinnych w 2022 roku?

Domy minimalistyczne

W 2022 roku sporą popularnością cieszą się projekty domów w minimalistycznym stylu. Wzorowane na PRL-owskiej kostce z płaskim dachem, dzięki swojej prostocie doskonale komponują się z każdym otoczeniem. Duże powodzenie odnotowują także plany architektoniczne w stylu nowoczesnej stodoły, zachwycające swą oryginalną formą i okazałymi oknami na ogrodowej elewacji. Takie obiekty są niedrogie w realizacji i energooszczędne, nie nadwyrężając budżetu mieszkańców przeznaczonego na bieżące opłaty. Jednocześnie są także wyjątkowo eleganckie i ponadczasowe, zaspokajając potrzeby i wyczucie smaku inwestorów w każdym wieku.

Budynki otwarte na naturę

Okres pandemii i związany z nią niemal przymusowy pobyt w mieszkaniach sprawił, że mnóstwo osób marzy o własnym obiekcie mieszkalnym z ogrodem. W katalogu MURATORA znajdziemy szeroką gamę projektów domów, które pozwolą nam spełnić swoje plany związane z budową. Poszczególne propozycje są opracowywane w taki sposób, aby maksymalnie otworzyć wnętrze domu na ogród oraz stworzyć wrażenie płynnego przejścia pomiędzy pomieszczeniami a sąsiadującą z budynkiem zielenią. W konsekwencji gotowe plany są wyposażone w okazałe przeszklenia i tarasy, dzięki którym ogród staje się niejako przedłużeniem salonu.

Domy z prywatnym gabinetem

Wspomniany wcześniej okres pandemii uświadomił nam, jak cenną przestrzenią jest własny, domowy gabinet. Takie dodatkowe pomieszczenie zaoferują nam zarówno projekty domów parterowych, jak i z poddaszem czy piętrowych. Docenią je szczególnie osoby wypełniające swoje obowiązki zawodowe zdalnie, dla których wygospodarowanie zacisznego kąta do pracy było wyjątkowo trudne. Możemy przeznaczyć je pod prywatny gabinet czy biblioteczkę, jak również udostępniać dzieciom, poszukującym spokoju podczas odrabiania lekcji i nauki.

Budynki tanie w realizacji i utrzymaniu

W 2022 roku wszyscy zauważyliśmy znaczny wzrost cen – czy to materiałów budowlanych i robocizny, czy najważniejszych mediów. W związku z tym inwestorzy planujący budowę starają się wybierać rozwiązania, które pozwolą na możliwe obniżenie kosztów przedsięwzięcia i późniejszych rachunków za ogrzewanie oraz energię elektryczną. Z myślą o takich osobach powstają projekty domów energooszczędnych i pasywnych, cechujących się możliwie jak najniższym wskaźnikiem zapotrzebowania na energię pierwotną. Wyróżnia je kompaktowa i prosta bryła, zastosowanie wysokiej jakości izolacji termicznej oraz nieskomplikowane zadaszenie, wprost stworzone do montażu paneli fotowoltaicznych bądź kolektorów słonecznych. 

Aktualne trendy w budownictwie to przede wszystkim obiekty tanie w realizacji i utrzymaniu oraz wyposażone w dogodny dostęp do ogrodu. Projekty domów spełniające te wymogi cieszą się obecnie największym zainteresowaniem, będąc doskonałym wyborem dla osób zmęczonych mieszkaniem w bloku oraz stale rosnącymi kosztami mediów i czynszu. Najlepsze koncepcje zgodne z potrzebami współczesnych inwestorów znajdziemy w katalogu MURATORA, zawierającym propozycje o zróżnicowanym metrażu, stylistyce i funkcjonalności.

Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-murator/