tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Dom

Beton szybkowiążący – sposób na realizację domu metodą gospodarczą

Budowa domu to ogromne wyzwanie logistyczne, ale również i finansowe. W sytuacji, gdy zgromadzenie całej sumy pieniędzy niezbędnej do budowy domu jest trudne warto zastanowić się, czy budowa domu metodą gospodarczą nie będzie dobrym rozwiązaniem. Na jakich etapach budowy wykorzystać beton szybkowiążący, by ułatwić sobie pracę?

Fundamenty – podstawa domu

Budowa domu metodą gospodarczą zakłada, że inwestor samodzielnie będzie brał czynny udział w pracach budowlanych. Nie znaczy to, że samodzielnie musi wylewać beton, stawiać rusztowanie czy układać instalację elektryczna, ale na pewno musi dopilnować wszystkich prac, zatrudnić poszczególne ekipy, zrobić zakupy, zadbać o transport i odebrać wykonane prace.

Mając wiedzę budowlaną można z pomocą rodziny oraz przyjaciół samodzielnie wykonywać pewne prace. Warto skoncentrować się na materiałach budowlanych, które ułatwią wykonywanie zadań.

Od czego zacząć?

Pierwszym elementem prac budowlanych jest załatwienie niezbędnych formalności. Pozwolenie na budowę oraz znalezienie kierownika budowy to pierwszy krok.

Prace budowlane dzielimy na cztery etapy. Pierwszym etapem jest wykonanie prac ziemnych, fundamentowych, piwnic ze stropami lub podłogi na gruncie wraz z izolacją. Używając betonu szybkowiążącego, który jest skutecznym materiałem do prac zewnętrznych, jak i wewnętrznych prace dużo szybciej będą zmierzały ku końcowi.

Beton szybkowiążący to mieszanka cementu, kruszywa oraz dodatków, których zadaniem jest skrócenie czasu wiązania. Bardzo ważna jest duża wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Beton szybkowiążący jest odporny na niskie i wysokie temperatury, dzięki temu idealnie sprawdzi się na tarasie, balkonie czy schodach wewnętrznych i zewnętrznych.

Kolejnym etapem jest wznoszenie ścian, wykonanie stropów, kominów, betonowanie schodów oraz wykonanie więźby dachowej wraz ze wstępnym pokryciem dachu. Po tym etapie należy przystąpić do stanu surowego zamkniętego, czyli wstawienia stolarki okiennej, drzwiowej oraz wydzielenia pomieszczeń w domu ustawiając ściany działowe.

Nareszcie w środku!

Prace wykończeniowe to dla inwestora zawsze najprzyjemniejsza część budowy, gdzie widać już konkretne efekty pracy.

Założenie instalacji oraz przyłączy w domu to już finalizacja prac. Planując założenie ogrzewania podłogowego w łazience warto wcześniej wykorzystać beton szybkowiążący, który jest odporny nie tylko na niskie, ale również wysokie temperatury.

Ostatnim etapem prac jest położenie glazury, terakoty, podłóg w pokojach oraz wykonanie stałej zabudowy.