tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Dom

Jak oświetlić kuchnię, aby była ona funkcjonalna?

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Jest ona również pomieszczeniem, które musi być dobrze oświetlone. Wymaga ona jednak punktów świetlnych, które będą zróżnicowane. Nie jest nim jedynie oświetlenie ogólne, ale również takie, które powinno obejmować różne strefy robocze. Jak oświetlić kuchnię, aby była ona funkcjonalna?

Oświetlenie centralne

Jest to tradycyjny sposób oświetlenia kuchni poprzez umieszczenie lampy na centralnym punkcie sufitu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zyskać równomierne rozłożenie światła w całym pomieszczeniu. Ten sposób ma jednak swoje minusy. Oprócz tego, że pobiera sporo energii elektrycznej, a co za tym idzie, jest dość kosztowne, to na dodatek przygotowując posiłki przy blacie kuchennym i mając punkt światła za plecami, sami sobie będziemy stwarzać cień. Centralne oświetlenie nie należy więc do efektywnych oraz może niekorzystnie wpływać na nasz wzrok. Z tego powodu w kuchni powinniśmy zapewnić sobie również inne źródła światła.

Strefy robocze

Podczas prac kuchennych dobre oświetlenie stref roboczych jest niezbędne. Miejsca te powinny być jasne, ale jednocześnie nieoślepiające. Miejscami, które w naszych kuchniach mogą potrzebować dodatkowego źródła światła, są tak zwane strefy robocze, czyli:
– blat kuchenny,
– stół kuchenny,
– wyspa kuchenna,
– zlewozmywak,
– kuchenka.

Oświetlenie blatu kuchennego

Jest to bardzo szczególne miejsce, które zawsze wymaga dodatkowego oświetlenia. Należy nad jego powierzchnią umieścić równomierne punkty oświetleniowe, które skierowane będą bezpośrednio na jego powierzchnie. Jednym ze sposobów oświetlenia tej strefy roboczej jest zamontowanie pod szafkami wiszącymi lampek halogenowych lub pasków ledowych. Innym sposobem jest wykorzystanie halogenów w miejscu nad górnymi szafkami.

Oświetlenie stołu i wyspy kuchennej

W tym przypadku najczęściej wykorzystuje się lampę wisząca bezpośrednio nas stołem lub wyspą. Najlepszym wyborem będzie lampa z kloszem, która zapobiegnie efektowi oślepienia. W przypadku małych kuchni wystarczające rozwiązanie to zastosowanie kinkietu.

Oświetlenie dekoracyjne

Kto powiedział, że dekoracje nie mogą mieć innych funkcji oprócz dodawania naszemu pomieszczeniu klimatu. Oświetlenie dodatkowe jest oczywiście nieobowiązkowe, ale może ono stworzyć niesamowicie magiczny klimat naszej kuchni. Coraz popularniejsze staje się umieszczanie punktów świetlnych w przeszklonych szafkach, co pomaga dodatkowo wyeksponować ich zawartość. Świetnym rozwiązaniem tego typu jest wykorzystanie LED-ów, które są dość tanie, a dodatkowo bardzo energooszczędną opcją.