tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Dom

Jak urządzić ogród przydomowy, aby był funkcjonalny?

Nawet bardzo mały, ale dobrze zaprojektowany ogród może przynieść dużo radości. Podczas przygotowania projektu ogrodu przydomowego warto pamiętać o kilku ważnych elementach, które sprawią, że ogród będzie funkcjonalną przestrzenią do miłego spędzania czasu.

Jak urządzić ogród przydomowy, aby był funkcjonalny?

Aby nasz ogród przydomowy był funkcjonalny, musi spełnić kilka czynników. Część z nich jest ściśle związana z projektem ogrodu, który to z kolei musi uwzględnić potrzeby użytkowników. Co należy zrobić, aby dobrze wykonać taki projekt?

Najpierw należy bardzo dobrze poznać teren, który przeznaczony ma zostać na nasz przydomowy ogród. Ważne, aby dokładnie go wymiarować i odpowiednio rozrysować, co pozwoli na późniejsze prace bez komplikacji. To również od kształtu naszego ogrodu zależy, jak należy go odpowiednio rozplanować. Dobrym rozwiązaniem może być również geodezyjna mapa działki i na jej podstawie zaznaczenie podziemnych przewodów takich jak wodociągi, kanalizacja i przewody energetyczne. Jeśli planujemy większą ingerencję w nasz ogród, będzie to niezbędne, dzięki czemu obędziemy się bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Dodatkowo bardzo ważnym elementem jest dokładnie zapoznanie się z miejscami, w których występuje cień oraz z tymi dobrze nasłonecznionymi. Odgrywa to istotną rolę nie tylko w przypadku sadzenia roślin, ale również w planach miejsca rekreacyjnego i wypoczynkowego. W miarę naszych możliwości spróbujmy zaobserwować, jak wygląda rozkład cienia i światła w ciągu dnia.

Od czego zacząć urządzanie?

Po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji możemy przystąpić do wstępnych szkiców naszego ogrodu. Pamiętajmy jednak, aby na tym etapie dobrze poznać i uzgodnić priorytety oraz główne potrzeby osób, które będą z ogrodu korzystać. To od nich bowiem zależy, czy najpierw przystąpimy do wykonania ścieżek, zbiorników wodnych oraz elementów małej architektury, czy raczej od miejsca wypoczynkowego i rekreacyjnego. Jeśli naszym priorytetem są głównie rośliny, w pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od posadzenia ich w miejscach z dostępem do dużej ilości światła, a dopiero później przejdziemy do aranżacji miejsc zacienionych.

Pamiętajmy, że prace nad tym, aby nasz ogród był piękny i dokładnie taki jak to sobie wymarzyliśmy, mogą potrwać nawet kilka lat. Rozplanujmy więc odpowiednio poszczególne działania tak, aby już od samego początku nasz ogród przydomowy spełniał nasze oczekiwania i potrzeby. Dzięki temu będzie on dostarczał nam radości od samego początku, a pozostałe mniej istotne dla nas rzeczy, zawsze możemy wykonać w późniejszym terminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *