tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

jak zaprojektować kuchnię
Dom

Jak zaprojektować kuchnię? Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu?

Kuchnia jest pomieszczeniem, które powinno wyglądać bardzo atrakcyjnie. Nie można jednak zapominać o tym, że jest to miejsce, w którym wykonywać się będzie wiele prac przy przygotowywaniu posiłków, zmywaniu naczyń oraz inne prace domowe. Przy projektowaniu kuchni efekt wizualny jest więc istotny, nie mniejsze znaczenie ma jednak zaprojektowanie jej tak, by wszelkie prace wykonywało się jak najłatwiej.

Jak zaprojektować kuchnię? Istotna jest ergonomia pracy

Bardzo ważna jest ergonomia prac w kuchni. Jak zaprojektować kuchnię? Przy projektowaniu trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów. Istotna jest między innymi wysokość mebli i blatów oraz wysokość na której zawieszone zostaną meble wiszące. Muszą to być wysokości dostosowane do wzrostu większości domowników. Blaty kuchenne powinny być na wysokości co najmniej 90 centymetrów. Część osób decyduje się na zamontowanie ich nieco niżej. To błąd. Praca przy takich blatach wymusza pozycję przygarbioną, co przy dłużej trwających działaniach może być bardzo męczące.

Wieszając meble kuchenne, dobrze je zawiesić na takiej wysokości, by bez problemu sięgnąć do półek w górnych częściach mebli. Powieszenie ich zbyt nisko zmniejszy jednak ilość miejsca pomiędzy meblami wiszącymi i stojącymi, co też może przyczynić się do wielu problemów przy pracach kuchennych.

Blat kuchenny

Blat kuchenny to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale też miejsce, w którym postawimy najprawdopodobniej robota kuchennego, pojemniki z przyprawami i wiele innych rzeczy, które są przydatne w kuchni. Powinien on być więc znacznej wielkości. Idealnie sprawdzają się blaty o długości co najmniej dwa metry. Krótsze mogą mieć poważną wadę. Przechowywanie na nich jakichś kuchennych rzeczy i przygotowywanie posiłków może okazać się niemożliwe.

Dostęp do kuchenki, zmywarki i lodówki

Przy projektowaniu kuchni trzeba brać też pod uwagę łatwy dostęp do kuchenki, zlewozmywaka, zmywarki czy też lodówki. Odległości pomiędzy tymi elementami wyposażenia powinny być w miarę małe, by nie było potrzeby pokonywania po kuchni znacznych odległości. Nie można jednak też zapominać o kilku zasadach rozmieszczenia tych rzeczy. Kuchenka nie powinna znajdować się w rogu kuchni. Lepszą opcją jest postawienie jej gdzieś na środku, by mieć do niej swobodniejszy dostęp. Podobnie jest ze zlewozmywakiem. W rogu kuchni może jednak znaleźć się lodówka. Takie jej umiejscowienie nie spowoduje problemów. Zmywarka zaś nigdy nie powinna stać osobno. Obok niej bowiem musi znaleźć się miejsce, na którym można postawić umyte naczynia, przed schowaniem ich do szafek.

Przy projektowaniu kuchni trzeba też zwrócić uwagę na umiejscowienie i ilość gniazdek elektrycznych, wyłączników i samego oświetlenia. W kuchni często korzystać będziemy z urządzeń elektrycznych, Liczba gniazdek więc ma znaczenie. Nie mogą być one jednak zamontowane w miejscach narażonych – na przykład – na zachlapanie wodą podczas zmywania naczyń.

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana kuchnia jest bardzo atrakcyjna wizualnie. Jest tez jednak pomieszczeniem, w którym wszelkie prace kuchenne wykonuje się bez większego trudu. O tym trzeba pamiętać, projektując i montując poszczególne elementy kuchni.