tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Zasady działania podgrzewacza przepływowego wody
Dom

Zasady działania podgrzewacza przepływowego wody

Przepływowy podgrzewacz wody to proste, choć bardzo funkcjonalne urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu polskich kuchni i łazienek. Jak ono działa i co trzeba wziąć pod uwagę przed jego zakupem?

Ekonomiczna faza, czy wydajne trzy fazy?

Podgrzewacze można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: urządzenia jednofazowe i trójfazowe. Co ważne, różnice między nimi nie ograniczają się wyłącznie do mocy, napięcia zasilania, czy temperatury wyjściowej.

  1. Podgrzewacze jednofazowe – to urządzenia zasilane napięciem 230 V. Skonstruowane są one z myślą o obsłudze pojedynczego punktu poboru wody, dzięki czemu sprawdzają się głównie w mieszkaniach. Typowy, jednofazowy podgrzewacz przepływowy sterowany jest hydraulicznie. Oznacza to, że wartość temperatury cieczy zależeć będzie od szybkości jej przepływu.
  2. Podgrzewacze trójfazowe – to urządzenia zasilane napięciem 400 V. Mogą one – zależnie od mocy – obsługiwać nawet kilka punktów poboru wody jednocześnie. Dzięki temu można je stosować zarówno w domach, jak i w mniejszych kamienicach. Trójfazówki wyposażone są również w elektroniczny system sterowania, za pomocą którego można precyzyjnie ustalić temperaturę wody.

System sterowania – jak to działa?

Żeby zrozumieć, jak funkcjonuje sterowanie typowego, przepływowego podgrzewacza, trzeba poznać jego istotę działania. Z elektrycznego punktu widzenia podgrzewacz to dość proste urządzenie. Składa się ono z wymiennika ciepła, na który bezpośrednio oddziałuje ciepło wytwarzane przez grzałki przepływowe. Uaktywniają się one w momencie otwarcia zaworu wylotowego punktu poboru. Gdy woda zaczyna przepływać, uruchamia się specjalna, zainstalowana w podgrzewaczu turbina, która wytwarza impuls elektryczny niezbędny do uaktywnienia mechanizmu sterującego. W przypadku urządzeń sterowanych hydraulicznie, temperatura grzałek może być zmieniana tylko w przypadku zmiany położenia pokrętła sterującego. Przykładowo jednofazowy podgrzewacz Biawar posiada dwa stopnie regulacji temperatury o mocy 3.5 oraz 5.5 kW. W przypadku urządzeń sterowanych elektronicznie, za regulację temperatury grzałek przepływowych odpowiada specjalny, elektroniczny układ tyrystorowy, który na podstawie danych dostarczonych z mikrokomputera precyzyjnie reguluje temperaturę wyjściową wody.

Podsumowując, marka Biawar ma w swej ofercie zarówno urządzenia jedno, jak i trójfazowe. W przypadku urządzeń trójfazowych ich maksymalna moc to nawet 24 kW, co przedkłada się na maksymalny komfort cieplny i to nawet przy dużej liczbie otwartych punktów poboru wody.