tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Ogród

Jak należy zacząć przygotowanie podłoża pod trawnik?

Jeśli w naszych planach jest stworzenie trawnika, należy być przygotowanym na szereg związanych z nim prac przygotowawczych oraz pielęgnacyjnych. Najważniejszym etapem jest natomiast odpowiednie przygotowanie gleby pod trawnik, ponieważ to właśnie ten etap decyduje o tym, jak w późniejszym czasie będzie wzrastała trawa.

Przygotowanie podłoża pod trawnik — od czego zacząć?

Pierwszym etapem przygotowania gleby są wszelkie prace porządkowe. Nie należy bagatelizować tej czynności, ponieważ pozostawione odpady mogą niekorzystnie wpływać na rośliny i glebę. Dopiero po całkowitym usunięciu kamieni, gruzu, pozostałości po cegłach i wapnie murarskim, należy przystąpić do oceny stanu gleby. Jeśli nieodpowiednio wykonamy ten etap, prawie na pewno możemy spodziewać się w przyszłości miejsc żółknącej i usychającej trawy.

Jeśli nasza gleba pod trawnik jest dość mocno zachwaszczona, powinniśmy przystąpić do usunięcia uciążliwych roślin. Jeśli te chwasty występują w dużych ilościach, można zastosować oprysk herbicydami. Należy jednak wykonać go na miesiąc przed planowanym założeniem trawnika.

Jaka powinna być gleba pod trawnik

Odpowiednie podłoże to takie, które przede wszystkim zostało oczyszczone z wszelkich pozostałości po budowie domu. To właśnie ten etap najbardziej decyduje o występowaniu późniejszych problemów ze wzrostem trawy. Nasza gleba powinna być również odpowiednio żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Jeśli nie jest ona taka, naszym zadaniem jest dosypanie odpowiednio żyznej gleby, kompostu lub piasku. Aby proces się ustabilizował, można przyśpieszyć go za pomocą zwałkowania podłoża. Pamiętajmy jednak, że po takim procesie najpewniej będą wyrastać chwasty i należy je usunąć.

Odczyn naszego podłoża można ustalić za pomocą pehametru lub oddając jego próbki do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolnej w celu analizy. Najlepszy wzrost trawy zaobserwujemy na glebie lekko kwaśnej o pH 5,5 – 6,5.

Nawożenie gleby

Nawożenie gleby pod trawnik należy zaplanować na co najmniej tydzień przed planowanym siewem nasion. Najbezpieczniej wykonać taką czynność podczas przygotowywania gleby. W sklepach znaleźć możemy różne nawozy startowe lub uniwersalne do trawników, które zasilą glebę w niezbędne składniki mineralne.

Czynnością po skończonym nawożeniu powinno być wałowanie podłoża. Wykonuje je się w celu wyrównania powierzchni gleby oraz jej zagęszczenia za pomocą specjalnego walca. Jeśli chcemy sprawdzić, czy nasza gleba wystarczająco osiadła najlepiej na niej stanąć. Jeśli zobaczymy, że pod naciskiem naszego ciała powstało wgłębienie, należy czynność wałowania powtórzyć, aż do momentu, aż będzie ona twarda.