tissu.com.pl

Nowoczesny blog budowlany

Dom

Jak wprowadzić styl włoski do mieszkania?

Urządzanie własnego mieszkania to niesamowite przeżycie. Jest to również trudne wyzwanie. Stylów aranżacji wnętrz jest mnóstwo. Jak zdecydować się na ten, który będzie nam odpowiadał najbardziej? Chcąc urządzić mieszkanie, które będzie eleganckie i jednocześnie przytulne warto przyjrzeć się stylowi włoskiemu. Czym charakteryzuje się styl włoski w mieszkaniu?

Włoski – czyli jaki?

Styl włoski w mieszkaniu charakteryzuje stonowana elegancja. Dbałość o detale, eleganckie wykończenia, harmonijne zestawienia przedmiotów oraz kolorów.

Bardzo ważnym elementem wykończenia jest kolor w mieszkaniu. Włosi zdecydowanie są zwolennikami mieszkań w kolorach spokojnych, stonowanych. Kolory ziemi dominują w mieszkaniach rodem z Italii. Biel, beż, brązy oraz szarości królują w mieszkaniach. Chcąc jednak stworzyć wnętrze, które nie jest nudne włosi lubią charakterystyczne, mocne dodatki.

Turkus, klasyczna czerwień czy czerń ożywią przestrzeń. Miękkie poduszki na sofie. Wazon na komodzie czy niewielki dywan na podłodze to elementy dekoracyjne, które zwracają na siebie uwagę o sprawiają, że przestrzeń staje się niebanalna i charakterystyczna.

Styl włoski w mieszkaniu to również dużo światła. Mieszkania w stylu śródziemnomorskim kochają słońce. Firany oraz zasłony są zbędne. Bardzo ważne jest jednak również zabezpieczenie się przed nim w najbardziej upalnej porze dnia. Warto zadbać, by rolety, drewniane żaluzje lub shuttersy zapewniały przyjemny cień i chroniły przed wzrokiem sąsiadów.

W salonie warto ustawić kilka lamp podłogowych oraz stojących na komodach, stoliku czy w oknie. Kinkiety na ścianach pozwolą na uzyskanie przyjemnego światła wieczorem.

Harmonijna przestrzeń

Styl włoski w mieszkaniu to niewiele dekoracyjnych bibelotów, ale te które się znalazły w mieszkaniu muszą być gustowne i bardzo eleganckie. Ważne są piękne przedmioty, nie mogą jednak występować w nadmiarze. Bardzo ważna jest wyszukana forma oraz materiał najwyższej jakości.

Styl włoski w mieszkaniu to geometryczne wzory na tapicerce, które idealnie komponują się z jednolitymi meblami. Warto pamiętać, że włosi cenią sobie podłogi, które są marmurowe. Jest to oczywiście dosyć drogie rozwiązanie, ale z powodzeniem można zastąpić je gresem, który jest w dobrym gatunku.

Płytki ceramiczne umiejętnie łączą z kamieniem, dekorami czy mozaiką, która jest świadectwem nadal żywej tradycji. Warto również do mieszkania wprowadzić drewno, które Włosi cenią za naturalny, elegancki wygląd.

Chcąc uzyskać styl włoski w mieszkaniu trzeba skoncentrować się na harmonii wnętrza. Eleganckie, ciepłe i przytulne mieszkanie to charakterystyczne cechy włoskiego stylu. Bardzo ważny jest również detal. Musi być gustowny i wyrafinowany.