Aranżacja pokoju dorastającego młodego człowieka bywa niekiedy sporym wyzwaniem dla wszystkich domowników. Rodzice zwykle chcieliby, by pokój pasował do ich stylu, a nastolatek często ma swoją własną wizję. Jak to najlepiej rozwiązać? Obecnie sklepy dysponują bardzo szeroką gamą mebli młodzieżowych i jest szansa, że każdy wybierze coś dla siebie.
Jakie meble najlepiej sprawdzą się w pokoju nastolatka?
Zacznijmy od dokładnego wymierzenia powierzchni i wyboru kolorów ścian. Decydując się na stonowane pastele i szarości, zyskamy świetną bazę wyjściową i tło dla dalszego urządzania wnętrza. Możemy także wybrać bardziej zdecydowane kolory, ale te szybciej się znudzą dlatego, jeśli nie planujemy radykalnych zmian w najbliższym czasie i ponownego przemalowywania pokoju to lepiej pozostać przy pierwszej opcji.
Następnie zastanówmy się wspólnie z dzieckiem, jakie meble będą mu potrzebne. Czy woli łóżko, czy rozkładaną wersalkę? Czy biurko powinno mieć szuflady i półki, czy wystarczy zabudowana meblościanka? Jak duża szafa będzie potrzebna? Czy planuje zapraszać licznych gości i czy w pokoju powinno znaleźć się dodatkowe miejsce dla znajomych?
Meble, które są absolutnym minimum w pokoju nastolatka to:
- pojemna szafa
- miękkie łóżko lub rozkładana sofa
- biurko z wygodnym fotelem
Podział pokoju na strefy
Urządzając pokój dla młodego człowieka, pamiętajmy, by pokój był funkcjonalny. Podzielmy go na praktyczne strefy. Wygodny fotel i duże biurko powinny znaleźć się w strefie do nauki. To także miejsce na regały i szafki na przybory szkolne, książki i wszelkie niezbędne gadżety nastolatka. Strefa odpoczynku to miejsce, gdzie młody człowiek może pograć w ulubione gry, poczytać czy obejrzeć ulubiony serial w towarzystwie przyjaciół. Świetnie sprawdzą się w tym miejscu wygodne fotele lub pufy. Nie zapominajmy też o puchatym dywanie, gdzie nastolatki będą mogły wygodnie usiąść.
O czym pamiętać przy urządzaniu pokoju młodzieżowego?
Pokój powinien być azylem dla nastolatka i wpisywać się w jego styl i zainteresowania. Wybierzmy meble, które pozwolą wyeksponować zdobyte sportowe trofea, ulubione rośliny czy zgromadzone czasopisma. Nie może także zabraknąć miejsca na sprzęt do słuchania muzyki i elektroniczne sprzęty.
Dobierzmy dodatki, które podkreślą charakter pokoju. Nastolatka uwielbiająca styl glamour doceni eleganckie zasłonki i ręcznie pleciony dywan, a fan piłki nożnej z pewnością ucieszy się z dywanu imitującego zieloną murawę.
Projektując pokój młodzieżowy, warto pamiętać, że gust nastolatków szybko się zmienia i najlepiej postawić na uniwersalne rozwiązania. Można mieć wtedy nadzieję, że nie będzie konieczności wymiany całego wyposażenia wnętrza, a meble młodzieżowe zostaną w pokoju na dłużej. Nie zapominajmy jednak o samym użytkowniku. Uszanujmy jego preferencje i wspólnie zdecydujmy, jak ma wyglądać wymarzony pokój nastolatka. W końcu to on będzie spędzać tutaj najwięcej czasu i powinien być zadowolony.